Sıkça Sorulan Sorular

Tüm sorularınızın cevabını bulacağınız videomuzu izlemenizi öneririz. Burada aradığınız şeyi bulamazsanız bizlere aşağıdaki destek penceresinden yazabilirsiniz.

 1. Stokmatik nedir?
  Stokmatik; e-ticaret platformlarında satış yapan mağazaların sattığı ürünlerin stok değerlerini diğer platformlarda eşitleyen Android ve IOS platformlarında çalışan bir mobil uygulamadır. 

 2. Stokmatik hangi cihazlarda kullanılıyor?
  Android cihazlarınız için Google Play den, IOS tabanlı IPhone veya Ipad cihazlarınız için App Store dan programı indirebilirsiniz. App Store uygulaması henüz yapım aşamasındadır. Bu uygulamanın kısa sürede bitmesi için bizlere beklentinizi iletmenizde fayda var.

 3. Stokmatik nasıl çalışır?
  Ürün siparişi geldiğinde ilgili siparişten ürünün "mağaza stok kodu" alınır. Bu kod diğer platformlarda aratılarak eşleşen üründe sipariş adedi kadar stok düşülür. Varyantlı olanlar dahil olmak üzere tüm ürünlerinizin birbirinden farklı "mağaza stok kodu" olmalıdır.

 4. Ücretsiz uygulama için neden kayıt olup alım yapmalıyım?
  Stokmatik 2021 kampanya süresi boyunca ücretsiz sunulmaktadır. Sizin ve firmanızın adına lisans bir kere çıkartılır ve tüm haklar bu lisansa yüklenir. Bu süreçteki kampanya koşullarından faydalanmak ve Lisans numarası alabilmek için sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Aynı firma için ikinci lisans çıkarılmaz.

 5. Neden Stokmatik kullanmalıyım?
  E-Ticaret yapan mağazalar bilir ki tükenmiş ürünün satışı gerçekleştiğinde bir kabus başlar. Ürünün bulunup temin edilmesi ayrı bir stres, siparişin iptal edilme ihtimali ayrı bir strestir. Tükenen ürünü bulmak için geçen sürede kargo teslim süresinin aşılması durumu mağaza puanını ciddi ölçüde etkilerken siparişin iptal edilmesi çok daha sıkıntılı durumlara yol açmaktadır. Mağaza puanınızın düşmesi yanı sıra bazı platformlar size bu durumdan dolayı cezai işlem uygulamakta ve sizden ekstra para almaktadır. Mağazalar için kullanılan bir çok entegrasyon uygulaması gün içerisinde 2-24 saat aralıklarında eşleştirme yaptığı için stoku azalan ürünlerin satışı bir sorun potansiyeli taşımaktadır. Stokmatik ürünlerinizin eşleştirmelerini yalnızca 5 dakikada bir gerçekleştirerek stoksuz satış yapma olasılığınızı %99'a kadar düşürmektedir. Kampanyalı ve yoğun satışı yapılacak bir ürününüz varsa ve 5 dakika içerisinde 1 adetten fazla satılma ihtimali olduğunu düşünüyorsanız stok sayınızı manuel olarak yakından takip etmenizi öneririz. 

  Küçük bir mağaza iseniz düşük maliyetlerle düşük sayıdaki stoklarınızı düzenleme sorununuzu çözebilir, büyük mağaza iseniz hızlı ürün sirkülasyonunuzda 5 dakikalık eşleştirmelerle ürünlerinizi tüm mağazalarda tükenene kadar güvenle satmaya devam edebilirsiniz.

 6. Stokmatik güvenli bir uygulama mı?
  Uygulamamız yüklenme ve kullanma aşamalarının hiç birinde sizden herhangi bir izin talep etmez. Sizin verileriniz sizde kalır ve %100 güvenli olarak uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamamızı Google Play ya da App Store dışında bir yerden indirmeyiniz.

 7. Uygulamanın fiyatı nedir?
  Uygulama için 2021 yılı boyunca herhangi bir ücretlendirme yapılmamaktadır. Kullanımınıza ve verdiğiniz desteklere göre sonraki dönemlerin çalışma koşulları şekillendirilecektir. Destek vermek için bu bağlantıdan satın alma yapabilirsiniz. Yapacağınız alım Iyzico aracılığı ile 256bit sistem ile korunmaktadır. Herhangi bir şekilde kart bilgileriniz tarafımızca görüntülenemez.

 8. Uygulamayı yüklemeden önce ne yapmalıyım?
  Uygulamayı yüklemeden önce satış yaptığınız platformlardan API kodlarınızı ve varsa Opencart 3.0 sitenizin veritabanı bilgilerini temin etmeniz size zaman kazandıracaktır.

 9. Uygulama Lisansı ne zaman başlıyor?
  Uygulamanızın size özel çıkarılan lisans numarası 48 saat içerisinde sisteme kaydetmiş olduğunuz eposta adresine gönderilir. Bu SMS in gönderilmesi ile birlikte 1 yıllık lisans süreniz başlar. 

 10. Uygulamayı yükledim şimdi ne yapmalıyım?
  Kurulum ve Kullanım sayfamızı ziyaret ederek uygulama ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ürünü aldıktan sonra yapmanız gerekenlerle ilgili tüm cevaplar bu sayfada yer almaktadır.

 11. API kodu nedir?
  API kodu e-ticaret platformlarının yönetimini dışardan çalışan sistemlere güvenle devretmenin bir yöntemidir ve tüm dünya çapında uygulanmaktadır. Tam kelime açılımı "Application Programming Interface" dir. Mağazanızın API bilgisini bilmediğiniz veya güvenmediğiniz kişilerle paylaşmanız sorun oluşturabilirken; online mağazalarınızın daha kolay yönetilmesi için bu kodları doğru kişilerle paylaşmak sizlere önemli faydalar sağlayacaktır.

 12. Farklı bir platform kullanıyorum ve uygulamaya eklenmesini talep ediyorum. Ne yapmalıyım?
  Farklı platform kullanan ancak Stokmatik'e ihtiyaç duyanlardansanız bizlerle iletişime geçerek mevcut geliştirme aşamalarımız ile ilgili bilgi alabilir, istediğiniz platformun daha hızlı sonuçlanması için "ön sipariş" verebilirsiniz. Bu sayede lisansınızı o platform için %30 daha uygun fiyata almış olur aynı zamanda platform çalışmalarını hızlandırmış olursunuz.  Ön Sipariş verdiğiniz platformun çalışması tahminen 10-15 gün aralığında tamamlanacaktır ve ürün tamamlandığında sizlere bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

 13. Uygulamayı birden fazla cihazda kullanabilir miyiz?
  Stokmatik lisansını bu yıla özel olarak 2021 dönemi içerisinde aldığınızda işletme stoklarınızı 5 kullanıcıya kadar aynı anda farklı cihazlarla takip edebilirsiniz. Size verilen lisans numarasını cihazlardaki uygulamalarda yer alan "ayarlar" sayfasındaki ID bölümüne yapıştırmanız ve ardından platformlardan aldığınız API bilgilerini girmeniz yeterlidir.

 14. Uygulamanın sınırları neler?
  Bazı platformların ürün çekme veya işleme işlemleri için günlük kısıtlamaları vardır. Bu kısıtlamaları platformların destek ekibinden öğrenebilirsiniz. Şayet 300 adet üzerinde ürün sergiliyor ve günlük 30 ve üzeri sipariş alıyorsanız bu kısıtlamaları platformunuza danışmanızı öneririz.

 15. Hangi telefonlarda çalışıyor?
  Stokmatik şimdiye kadar Samsung, HTC, Xiaomi, Oneplus cihazlarında test edilmiş ve hiç bir sorun gözlenmemiştir. 

 16. Stokmatik'te tüm siparişler mi listeleniyor?
  Uygulama ana ekranında son 100 adet siparişiniz listelenir. 100 adet siparişten daha fazla sipariş geldiğinde en eski siparişiniz listenin sonundan çıkar onun yerine yeni siparişiniz listenin başına yani ana ekrana eklenir.

 17. Satışı yapılan ürünü diğer mağazada nasıl buluyor?
  Varyantlı dahi olsa tüm ürünlerinizin ayrı ayrı kendine özgü "mağaza stok kodu" olmalıdır. Stokmatik satışı yapılan ürünün bu kodunu çeker ve diğer sistemlerde bu koda denk gelen ürünün stok değerini sipariş adedi kadar düşürür.

  Platformlardaki ilgili Stok Alanları
  Trendyol           : Barkod (Excel B sütunu)
  N11                    : Kod (Excel dosyası B sürunu)
  Hepsiburada    : MerchantSku (Excel dosyası B sütunu)
  Opencart          : Ürün Kodu


 18. Uygulama paket süresi dolmadan beni uyaracak mı?
  Stokmatik v1.0 uygulamasında platform süreniz için sizi uyarak bir sistem bulunmamaktadır. İleriki versiyonlarda bu sistemin entegre edilmesi planlanmaktadır.

 19. Opencart v3 Sistemimden gelen siparişlerin stokları diğer platformlarda neden düşmüyor?
  Mağazanızdan gelen sipariş bilgisinin diğer platformlarda düşebilmesi için siparişin "Varsayılan Sipariş Durumu" nda olması gerekmektedir. Mağazalar / Genel Ayarlar / Seçenekler sekmesi altındaki "Varsayılan Sipariş Durumu" ile eşleşen ürünlerin stok miktarı güncellenmektedir. Banka Havalesi ile alınan siparişlerinizde stok durumu için onay aşaması varsa ürününüzün ödemesi onaylanıp "Varsayılan Sipariş Durumu"na getirilene kadar stok düşme yapılmaz.  Bu nedenle ürünlerinizi mutlaka "Varsayılan Sipariş Durumu" aşamasından geçirerek sipariş işlemini tamamlamanız gerekir.


  Diğer soru ve önerilerinizi bizlere Sohbet penceresinden ya da e-posta yolu ile iletebilirsiniz.